SJEDNICA SKUPŠTINE 30.11.2024.
10 prosinca, 2024Vrijeme je za slavlje!
Nakon godina kaosa u isplati plaća vatrogasaca, Vrhovni sud RH je donio presudu i jasno rekao što se dešava s dodacima na otežane uvjete rada i kako se oni primjenjuju odnosno plaćaju.
Zbog neplaćanja dodataka na otežane uvijete rada u JVP Bjelovar i JVP Dubrovačko primorje pokrenuli smo sudske procese.
Sud u Bjelovaru je u sklopu naše tužbe pokrenuo pred Vrhovnim sudom RH proces koji odgovara na pitanje:
Primjenjuje li se na profesionalne vatrogasce i u kojem razdoblju dodatak na plaću u visini od 25% za poslove radnih mjesta s posebnim uvjetima rada u državnoj službi (NN br 63/21)?
Vrhovni sud RH donio je presudu koju na kraju ovog članka možeš pročitati u cijelosti. U kratkim crtama presuđeno je:
”Dodatak na plaću u visini od 25% za poslove radnih mjesta s posebnim uvjetima rada na temelju Uredbe o izmjenama i dopuni Uredbe o poslovima s posebnim uvjetima rada u državnoj službi (Narodne novine br. 63/21) primjenjuje se na profesionalne vatrogasce koji nisu pripadnici intervencijskih vatrogasnih postrojbi u razdobljima od 15. lipnja 2021. do 30. travnja 2022. i od 1. svibnja 2023. do 1. ožujka 2024., ako u tim razdobljima nije postojalo za njih povoljnije pravo, u kojemu slučaju se primjenjuje za njih, kao radnike, najpovoljnije pravo.”
O čemu se ustvari radi u ovoj presudi? Koji vatrogasni problem ona rješava?
Radi se dijelom o nekada za vatrogasce važećem članku 108. Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike kojega je dogovarao reprezentativni sindikat SDLSN. Vrhovni sud se ovime bavi na 8. stranici presude gdje govori o tome da Kolektivni ugovor iz 2017. i 2018. uredno regulira status vatrogasaca kroz radna prava, posebnim uvjetima rada i samim time određuje plaćanje dodatnih naknada.
Zatim, na istoj stranici, stoji i osvrt na Kolektivni ugovor koji je stupio na snagu 1.5.2022. U tom ugovoru su na inzistiranje Sindikata policije Hrvatske, vatrogasci izbrisani iz članka 108. Time je ukinuto naše pravo na 25% naknada za otežane uvjete rada. Ovome se protivio SDLSN koji je također sudjelovao u pregovorima. Tako nas je SPH zaslugom svojeg vodstva i pregovaračkog tima ostavio same u „vatri“, iz kojeg smo mi kao vatrogasci, kao i u svakodnevnom radu napravili hrabro veliki korak i pobijedili ovaj naš „požar“.
Zahvaljujući Sindikatu policije, koji je/nije zastupao naša prava, vatrogasci su izbrisani iz članka 108. Kolektivnog ugovora, te gubimo pravo i na naknadu od 25%.
Nakon osnivanja USPVRH-a kao naše krovne vatrogasne udruge i zajedništvom dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasaca na području cijele RH, promišljenim potezima Upravnog odbora Udruge ali i koordinacijom članova Skupštine i podrškom svih članova, putem naše pravne službe pokrećemo postupke i sporove te u konačnici Vrhovni sud presuđuje da imamo pravo na dodatke osim u periodu od 1.5.2022. do 30.4.2023. Zahvaljujući sindikatu koji nas je zastupao, izgubili smo godinu dana naknada u iznosu od 25%.
Citiramo Vrhovni sud:
„Da su to ugovorne strane Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike (“Narodne novine” broj 56/22) htjele, to bi i ugovorile, a ne bi odustale od toga da se odredbe toga Ugovora, u pogledu plaća i materijalnih prava, primjenjuju i na profesionalne vatrogasce, kao što je to ranije bilo ugovoreno.”
Grad Bjelovar (stranica 9. presude) kaže da nisu bili dužni plaćati dodatke u prijelaznom roku od 6 mjeseci koji je određen kako bi se rad postrojbi uskladio sa novim Pravilnikom o klasifikaciji. Radi se o periodu od 1.svibnja 2023. do 1. studenog 2023. dodatnih 6 mjeseci neplaćanja naknada. Vrhovni sud je presudio da su se naknade morale platiti i u tom periodu. Citiramo Vrhovni sud: „…jer bi to značilo da bi o volji svake pojedine vatrogasne postrojbe (odnosno njezine ovlaštene osobe – zapovjednika) ovisilo kada će početi isplaćivati predmetnim profesionalnim vatrogascima dodatak na plaću u visini od 25% za poslove radnih mjesta s posebnim uvjetima rada.“
Podsjećamo: ako u vašem Kolektivnom ugovoru postoji odredba koja kaže da će poslodavac isplatiti veći iznos ili da je neko pravo povoljnije nego što Zakon propisuje, primjenjuje se Kolektivni ugovor. Ako je u Kolektivnom ugovoru iznos manji, primjenjuje se Zakon. Uvijek se primjenjuje se ono pravo koje je povoljnije za radnika i to poslodavac mora poštovati.
Čuvajte sebe i onoga do sebe!