SJEDNICA UPRAVNOG ODBORA UDRUGE
10 veljače, 2023NAJAVA SINDIKALNIH AKCIJA
20 travnja, 2023Imamo li pravo na štrajk?
Imamo!
Možemo li samo tako krenuti u štrajk?
Ne možemo!
Da bismo krenuli u štrajk, postoje preduvjeti i procedure koje moramo zadovoljiti:
1. Imamo li problem?
Imamo. Slavni pravilnik o plaćama ni na obzoru. Svi nas ignoriraju. Vrijeme je za akciju.
2. Jesmo li ga pokušali riješiti mirnim putem?
Gigabajti dopisa i mailova su odaslani. Nebrojene minute telefonskih poziva su obavljene. Pravilnika još uvijek nema.
3. Vrijeme je za postupak mirenja!
Protekle tri-četiri godine dopisivanja nisu urodile plodom, ali svejedno prije štrajka moramo pokrenuti postupak mirenja. Na redu je ulazak u ring. Kako do ide?
Mirenje provodi miritelj. Miritelj se bira sa popisa koji je sastavilo Gospodarsko-socijalno vijeće ili neka druga osoba koju stranke sporazumno odrede. Tu se ponovno svi zajedno pokušavamo dogovoriti oko rješenja.
Ovaj postupak/faza mora biti dovršen u roku od 5 radnih dana od dostave obavijesti o sporu GSV-u ili nadležnom uredu.
4. Obavljamo poslove koji su vezani uz sigurnost života. Imamo li pravo na štrajk?
Svi imaju pravo na štrajk. Unatoč tome, poslodavac je dužan do okončanja postupka mirenja predložiti način na koji će se obavljati nužni poslovi. Određivanjem ovoga ne smije se onemogućiti ili ograničiti pravo na štrajk!
Ako se oko ovog pitanja ne postigne sporazum, može se uključiti arbitraža (posrednik hladne glave uz predstavnika sindikata i poslodavca).
5. Štrajk!
Nakon neuspjelog postupka mirenja i određivanja načina na koji se obavljaju nužni poslovi, dolazi na red štrajk. Štrajk se može provoditi na puno načina.
6. Na našim ugovorima poslodavac je lokalna samouprava, a štrajkamo zbog problema sa Hrvatskom vatrogasnom zajednicom koja nije donijela zakonom propisan Pravilnik. A Zakon o radu kaže da poslodavac ne smije trpjeti štetu zbog stvari na koje ne može utjecati. Znači li to da ne možemo štrajkati zbog nedonošenja pravilnika?
Ne, ne znači. Štrajk može biti usmjeren protiv vlasti pod uvjetom da se radi o propisima koji predstavljaju sadržaj kolektivnog ugovora. Nepostojeći pravilnik o visini osnovica i klasifikaciji poslova je temelj svakog kolektivnog ugovora i stoga legitimni razlog za štrajk.
7. Tko može organizirati štrajk?
Štrajk mogu organizirati isključivo sindikati. I to reprezentativni sindikati. Svi sindikati koji su članovi USPVRH-a su reprezentativni u postrojbama u kojima djeluju.
Mogu li štrajkati djelatinici koji nisu članovi sindikata? Mogu.
8. Što je najvažnije?
Najvažnije je znati svoja prava i obveze. Kada znamo koja su naša prava i obveze, možemo se izboriti za njih bez straha.
Nevjerojatna je sposobnost cijelog državnog aparata da ignorira vatrogasce. Sama činjenica da Pravilnik o klasifikaciji radnih mjesta profesionalnih vatrogasaca i mjerilima za utvrđivanje navedenih godinama kasni za svojim zakonskim rokom znači samo jednu stvar: moramo se izboriti sami za sebe. Štrajk je zadnja, ali sve vjerojatnija opcija.
I stoga: naoružajmo se (postojećim) zakonima i pravilnicima, upoznajmo svoja prava, upoznajmo pravila igre i krenimo!