ŠTO SMO PODUZELI NAKON GORANOVE SMRTI?
30 prosinca, 2022ZAŠTO SMO NAPUSTILI SASTANAK S GRADONAČELNIKOM ZADRA?
11 siječnja, 2023Vrhunac problema kolega u Zadru desio se prošli tjedan kada su dobili pismo gradonačelnika da zbog političkih prepirki neće dobiti plaću.
Kako je došlo do toga da u Zadru nastane vatrogasni pakao?
Zapovjednik JVPa Zadar je Željko Šoša. Čovjek sjedi na poziciji trideset i nešto godina. Prema definiciji svoje pozicije je kriv. Pravila igre (isplata plaća i vođenje poslovanja) su se mijenjala i prilagođavala njegovim potrebama. Tako su visine otpremnine mijenjane prema tome tko je išao u mirovinu. Kolege nikad ne znaju kakvu će plaću dobiti taj mjesec. Drugi najplaćeniji vatrogasac u Zadru je njegov sin, a unuka je zaposlena u Vatrogasnoj zajednici. Jedno kumče mu je voditelj javne nabave, a drugo zapovjednik operativnog centra. Zadarsko vatrogastvo je obiteljski posao Šoša.
Zadarskim vatrogascima je plaća smanjivana 3 puta. Regres im je ukinut. Smanjenje plaće iz perioda COVID-a nikad nije nadoknađeno.
Kolegama se ne isplaćuju prekovremeni. Prema Zakonu (u zadarskom vatrogastvu zakon ima status bajke) prekovremene možete mijenjati za slobodne dane. Prekovremeni sati množe se sa 1,5. Ali samo, i samo ako radnik pristane na to. Ovo sa pristankom su poslodavci nekako preskočili. I, ako uzmeš slobodan dan, umanje ti satnicu i plaću. Ako slobodne sate/dane ne iskoristiš na vrijeme, jednostavno ti ih izbrišu. Imamo kolegu sa 250 prekovremenih sati koji su jednostavno izbrisani. Govorimo o preko 6 tjedana rada.
Gdje su evidencije o plaćama? Došao je kamion i vatrogasci su pod budnim okom tajnice ukrcali evidencije u kamion i poslali na uništenje. Što kaže zakon? Da se sva dokumentacija o radnom odnosu mora čuvati zauvijek. Ne u Zadru. I ne ako zapovjednik kaže drugačije.
A kolektivni ugovor i sindikati? Vatrogasci su do osnivanja svog sindikata u Zadru bili pod Sindikatom državnih službenika i namještenika. Veliki sindikat sa zaposlenim ljudima, ooogromnim proračunom i bitno većim plaćama od naših. Oko pregovora o kolektivnom ugovoru nas nisu konzultirali, ali su nam došli s rezultatom svoga rada i rekli: Ako ne želite ovaj kolektivni sa Gradom onda ćete potpisati onaj sa državom pa ćete vidjeti kako će vam biti kad vam zapovjednik dođe negdje iz Slavonije!
Zapovjednik iz Slavonije uopće ne zvuči loše.
Kolege su naivno tražili izborne skupštine, izbor sindikalnog povjerenika i slično. Naivno.
Što se dešava sa neposlušnim vatrogascima u Zadru? Presele ih u postaju Gaženica. Postaja je okružena tankovima benzina i plina. Ako dođe do bilo kakve požarne nevolje, vatrogasci su u epicentru eksplozije. Na loš način.
Opremeljnost? Hrvatski loša. Sve što je novo je uglavnom neupotrebljivo i loše. Sve što je staro se koristi unatoč starosti. Osobna oprema svakog vatrogasca ima rok trajanja. Njezini atesti, ovisno o čemu se radi, su od 5-10 godina. Imamo kolege koji isti set opreme koriste od prvog radnog dana do mirovine. Sigurnost na radu? Bajka kao i zakon.
Administrativno-upravni mrak ne završava ovdje.
Vatrogasna zajednica Zadra i Vatrogasna zajednica Zadarske županije (obje udruge građana) koriste prostorije JVP-a Zadra. Plaćaju li najam za obavljanje svojih gospodarskih djelatnosti? Ako da koliki? Nitko nam ne želi reći. Ne znamo u kojem su pravnom odnosu ove zajednice i JVP. Jedno znamo za je zapovjednik Šoša predsjednik Vatrogasne zajednice Zadarske županije. Nedavno je Vatrogasna zajednica uselila u pola zgrade naše zloglasne postaje na Gaženici. Nitko nije pitao vatrogasce treba li im taj prostor za obavljanje svojeg posla. Nismo ni vidjeli da se eventualni najam ulaže u sređivanje prostora koji im je preostao.
Zadarsku postrojbu su osnovali i plaćaju: Grad Zadar i općine Bibinje, Zemunik i Poličnik. Kada se profesionalne vatrogasce dislocira u Nin, plaća li to itko? Kome ide novac? Ako se od poreza građana ova 4 osnivača osigurava sigurnost njihovih građana, kako im se to kompenzira kada se vatrogasce pošalje na drugo mjesto?
I zadnje u nizu: proračunska kriza na teret vatrogasaca.
Tu povlačimo crtu.
Što smo poduzeli?
Platne liste i preživjele evidencije su na vještačenju. Nakon vještačenja idu odvjetniku, a on će ih pokazati kome god treba (najvjerojatnije sudu) kako bi se osigurala prava vatrogasaca.
Ako ne bude plaće koja je ionako nikakva naknada za svakodnevno riskiranje života, protestirat ćemo istom ustrajnošću kojom gasimo vatru!